Blog

Batak Nasıl Oynanır

Batak Nasıl Oynanır

Kağıt Oyunu Batak Nasıl Oynanır? 

Kahvelerin, kafelerin ve öğrenci yurtlarının vazgeçilmezi olan kağıt oyunlarından Batak, ülkemizde yediden yetmişe pek çok kişi tarafından severek oynanıyor. Dünyada da farklı ülkelerde oynanan ancak kuralları bizdekinden biraz farklı olan Batak, yurt dışında Spades olarak biliniyor. 

Yurt dışında oynanan oyunu bir yana bırakıp konumuza dönecek olursak, bu yazımızda size ülkemizdeki popüler kart oyunu Batak nasıl oynanır konusunda bilgiler aktaracağız. Kağıt oyunlarına ilgi duyuyor fakat Batak oyunu nasıl oynanır bilmiyorsanız, bu yazı sayesinde kolayca öğreneceksiniz. 

Halk arasında farklı kurallarla oynanabilen Batak oyununun en yaygın hali nasıl ve kaç şekilde oynanır gelin hep birlikte öğrenelim: 

Batak; 52 kağıttan oluşan 1 deste kartla oynanır. 52’lik destenin içinde Karo, Maça, Sinek ve Kupa kartlarından oluşan seriler bulunur. Kağıtlar büyükten küçüğe; As, Papaz, Kız, Vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 olarak gider. 4 oyuncuyla oynanan oyuna başlamadan önce oyunculara 13’er kağıt dağıtılır. Bir puan belirlendikten sonra (örn. 51)  buna göre oynanacak el sayısı belirlenir.  

Oyun; Normal Batak olarak da adlandırılan Koz Maça, Eşli Batak ve İhale Batak olmak üzere 3 farklı şekilde oynanır. 

Play Store Download

Apple Store Download

Author: webmaster61

Leave a comment