Blog

ÇANAK BATAK NASIL OYNANIR?

Çanak Batak uygulaması, online Batak oyunu arayanlar için en ideal seçenekleri sunuyor. Online çanak batak oyna araması yapanlar için bunun nasıl olduğunu şu yazımızda anlatmıştık. Batak oyunu tutkunları, elbette batak oyunları hakkında bilgi sahibi ve hatta aralarında çok usta düzeyinde olanlar var. Onları, Çanak Batak VIP odasına davet edelim ve bu yazımızı, batak oyununa ilgi duyan ama yeni başlayan ya da hiç oynamamış olup batak kuralları nedir diye soranlara ayıralım. Online batak oyunu için önce batak oyunu nasıl oynanır, ona bakalım. İşte çanak batak tarafından sunulan 3 farklı batak oyunun kuralları.

Koz Maça Batak Nasıl Oynanır?

Tüm Batak oyunlarının çıkış noktası olan Koz Maça Batak oyunu ile başlayalım. Batak, 4 kişi ile oynanan bir kart oyunudur. Tek deste ile oynanan Batak oyunu öncesinde kağıtların tamamı, eşit miktarda 4 oyuncuya dağıtılır. Oyunda amaç en fazla eli almaktır. Eli, sırayla 4 oyuncunun tek tek yere attığı kartlar arasında en büyük atan alır. En büyük kart As yani birlidir. Devamında ise Papaz, Kız ve Vale ile ardından büyükten küçüğe sıralanır. Yani toplam 13 el vardır. Bu 13 el, oyunun sonunda 4 oyuncu tarafından paylaşılır. Şimdi gelelim kritik kurallara. 

Yere atılan kartlarda sıra size geldiğinde yerdeki simgeden devam etmelisiniz ve yine yerdeki en yüksek karttan daha yükseği elinizde varsa onu atmalısınız. Diyelim ilk atan, sinek 8 attı. Sıra size geldiğinde elinizde sinek kartları varsa o kartlardan 8 üstü olanı atmalısınız. Eğer 8’in üstü yoksa olan sineklerden birini atmalısınız. Peki ya hiç sinek yoksa? İşte o zaman koz devreye giriyor. Batak oyununda koz nedir? Bu sorunun cevabını vererek şimdi tüm Batak kuralları ve Batak nasıl oynanır sorusunun püf noktasına gelelim. 

Batak Oyununda Koz Nedir?

Koz Maça Batak oyununda koz sabittir ve maçadır. Dolayısıyla yukarıda verdiğimiz sinek örneğinde olduğu gibi elinizde yerdeki kartların simgesinden yoksa elinizdeki maça kartlarından birini atarsınız. Eğer yerdeki kartlar arasında tek maça varsa eli de o maçayı atan alır, eğer birden fazla maça varsa yüksek maça atan eli alır. Yine aynı şekilde yerde koz maça varsa ve siz maça atacaksanız yerdeki en yüksek değerdeki maçadan yüksek olanı atmak zorundasınız. İşte bu ana kurallara göre oyunda kartlar ilk dağıtıldığında elinize bakarak kaç el alabileceğinizi baştan söylersiniz. Buna göre de oyun sonunda her oyuncunun aldığı el sayılarına göre puanlama yapılır. Bu puanlama şu şekilde olur:

* Oyuncuların puanları 10’ar sayı üzerinden belirlenir.

* Hiç el alamam diyen oyuncu, hiç kağıt almamışsa 50 puan kazanır, almışsa 50 puan kaybeder. 

* Tahmin ettiği kadar el alan oyuncu, kazandığı el sayısını 10 katı puan kazanır. 

* Tahmin ettiği kadar el alamayan oyuncu ise tahmininin 10 katı puan kaybeder.

Bu nedenle tahmininizi iyi yapmanız kritiktir. 

İhale Batak Nasıl Oynanır?

Çanak Batak tarafından sunulan Online batak oyunu seçenekleri arasında İhale Batak ve Eşli Batak da var. Peki, ihale batak nasıl oynanır? İhale Batak oyununun Koz Maça Batak oyunundan farkı, oyun başında kartlar dağıtıldığında her oyuncunun alacağı eli söylerken elindeki kartlar arasında koz olarak belirtebileceği simgeyi belirleme şansının olmasıdır. En yüksek sayıda el alacağını söyleyen oyuncu, ihaleyi alır ve kozun hangi simge olduğunu söyler. Online Batak oyunu da dahil tüm İhale Batak oyunlarında pas deme şansınız vardır. El bittiğinde ise puanlama şu şekilde olur:

* Pas diyen oyuncu, hiç el almamışsa ihaleyi alan oyuncunun söylediği sayının 10 katı puan kaybeder.

* Pas diyen oyuncu, el almışsa aldığı sayının 10 katı puan kazanır.

* Tahmini kadar el alan oyuncu, tahmininin 10 katı puan kazanır.

* Tahmininden fazla el alan oyuncu, tahmini kadar elin 10 katı puan kaybeder. 

Eşli İhale Batak oyununda ise ihale batak oyunu gibi ihale yapılır. İhaleyi alan oyuncunun eşi, kartlarını açar ve diğer oyuncu da ona bakarak oyunu oynar. Eşli ihale batak, bu anlamda en zorlu batak oyunudur. Siz de online batak oyunu arıyorsanız hemen Çanak Batak oyna diyor ve sizi bu heyecana davet ediyoruz. 

Author: webmaster61

Leave a comment