Blog

Gömmeli Batak Kurallarıyla Oyna

Gömmeli Batak Kurallarıyla Oyna

Gömmeli Batak Nasıl Oynanıyor? Gömmeli Batak, 3 kişiyle oynanan keyifli bir Batak çeşididir. Diğer Batak oyunlarında olduğu gibi 52 kağıttan oluşan içinde jokerin yer almadığı 1 deste iskambil kağıdı ile oynanır. Koz, İhale Batak’ta olduğu gibi ihale ile belirlenir. Gömmeli Batak genelde 11 el oynanır, en çok puanı alan oyuncu oyunu kazanır. Beraberlik durumu ortaya çıkarsa el sayısı artırılabilir. Gömmeli Batak’ın diğer Batak oyunlarından farkı nedir?
  • Gömmeli Batak, temelde İhale Batak ile aynı oynanışa sahiptir fakat, 4 değil, 3 kişiyle oynanır. 
  • Öncelikle kart dağıtacak kişi belirlenir. Kartları dağıtan kişi, solundaki oyuncuya desteyi kestirir, 52 kartı 16’şar şekilde kapalı olarak sağ tarafından başlayarak dağıtır. 
  • Kalan 4 kağıt ise yine kapalı şekilde yere gömülür. İhaleyi belirleyen oyuncu yerdeki 4 kağıdı elindekilere dahil eder. Daha sonra elindeki önemsiz bulduğu 4 kartı ayırır ve kapalı şekilde yere gömer. 
  • Oyunun amacı, yerden koz gelme ihtimaliyle oyuncuların elindeki az olan renkleri yere gömüp, karşı taraftaki kişi o renklerdeki kağıtları attıkça koz çıkarak küçük kozların işe yaramasını sağlamaktır. 
Kart sıralaması Kağıtlar en büyükten en küçüğe şu biçimde sıralanır: As, Papaz, Kız, Vale,10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Koz (Maça), Kupa, Karo ve Sinek’ten büyüktür. Maça cinsi kağıtların kendi içinde büyükten küçüğe sıralaması ise aynıdır. Puanlama, İhale Batak oyunuyla aynıdır. Puanlama: Puanlama sistemi, oyuncunun pas demesi haricinde Koz Maça oyunundaki ile aynıdır. Oyuncu pas demişse ve el alırsa aldığı el, 10’la çarpılır ve kazandığı puan hesaplanır. Hiç el almazsa o zaman en yüksek el tahmininde bulunan oyuncunun tahmin sayısı 10’la çarpılarak ceza puanı hesaplanır. 
  • Örneğin, oyuncu pas diyerek ihaleye girmez, oyunda hiç el almaz ve en yüksek tahmin 8 olmuşsa 8 x 10 = -80’e batar. Eğer pas demiş ve 4 el almışsa 4 x 10 = 40 puan kazanır. 
  • Oyuncu tahmin ettiği kadar el alırsa, kazandığı eller 10’la çarpılır ve kazandığı puan hesaplanır. 
  • Oyuncu tahminde bulunduğu elden daha az el aldıysa, tahminde bulunduğu el 10’la çarpılır ve ceza sayısı bulunur. Örneğin, oyuncu 4 el alacağı tahminini yaptı fakat 3 veya 2 el aldı. Burada ilk tahmini baz alınır ve 4 x 10 = -40 sayı kaybeder yani batar. 
  • El almaz diyen oyuncu hiç el almazsa 50 puan kazanır. 1 ya da daha fazla el alırsa -50 puan kaybeder.
Playstore Download Appstore Download
Author: webmaster61

Leave a comment